Kryptowaluty

Kryptowaluty - wszystko na temat kryptowalut

Czym są kryptowaluty? Monetą przyszłości, czy tymczasowym trendem?

Nawet jeśli nie wiesz dokładnie czym są, to na pewno obił Ci się o uszy termin "kryptowaluta" lub Bitcoin. Bitcoin jest obecnie najpopularniejszą z nich. Innymi znanymi na rynku kryptowalutami są również Ethereum, Litecoin, Ripple i Cardano, jednak ich ilość wciąż rośnie. Czym więc są? Czy kryptowaluta to moneta przyszłości, czy tymczasowy trend?


€ 50 bonus.

W ostatnich latach kryptowaluty stały się globalnym zjawiskiem znanym większości ludzi. Choć nadal jest to w pewnym sensie niezrozumiałe dla większości osób, banki, rządy i wiele firm zdaje sobie sprawę z ich znaczenia.

Kryptowaluta, a inaczej waluta kryptograficzna, to najprościej sprawę ujmując waluta internetowa. Opiera się ona na systemie posiadania, który bazuje na kryptografii. Ten system przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z tak zwanymi “portfelami” a do danego portfela ma dostęp tylko jego właściciel.

Niewiele osób wie, że kryptowaluty pojawiły się jako produkt uboczny innego wynalazku. Satoshi Nakamoto, tajemniczy wynalazca Bitcoina, pierwszej i wciąż najważniejszej kryptowaluty, nigdy nie zamierzał wymyślić  internetowej waluty. Niektórzy twierdzą, że Satoshi jest to jedna, a inni, że grupa osób, programistów. 


€ 2 000 bonus i 200 darmowe spiny.

W latach dziewięćdziesiątych podjęto wiele prób stworzenia cyfrowych pieniędzy, ale żadna z nich się nie powiodła. Po tym, jak wszystkie centralne próby zawiodły, Satoshi próbował zbudować cyfrowy system gotówki bez centralnej jednostki. Decyzja ta stała się narodzinami krypto-waluty i Satoshi wynalazł wreszcie cyfrowe pieniądze.

Najważniejszą częścią wynalazku Satoshi było to, że znalazł on sposób na zdecentralizowanie systemu cyfrowej gotówki. Jego główną innowacją było osiągnięcie konsensusu bez centralnego autorytetu. Kryptowaluty są częścią tego rozwiązania - częścią, która sprawiła, że ​​rozwiązanie było ekscytujące, fascynujące i dzięki temu rozprzestrzeniło się na cały świat. Główną zaletą tej metody płatności jest to, że nie jest ona powiązana z żadną walutą światową ani bankami centralnymi. A więc nie mają na nią wpływu polityczne i ekonomiczne wydarzenia co jest ogromnym plusem. Jest niezależna od banków, rządów i innych instytucji finansowych. 


€ 600 bonus i 180 darmowe spiny.

Najprościej o kryptowalucie

Jeśli pozbędziemy się całego zamieszania wokół kryptowalut i sprowadzimy wszystko do prostej definicji, okaże się, że są to tylko ograniczone wpisy w bazie danych, których nikt nie może zmienić bez spełnienia określonych warunków. Może się to wydawać banalne, ale to właśnie w ten sposób można najlepiej zdefiniować tą walutę.

Zwróćmy uwagę na pewną sprawę. Jeśli weźmiemy pod uwagę pieniądze na naszym koncie bankowym, to czym one tak naprawdę są, jeśli nie wpisami w bazie danych, które można zmienić tylko w określonych warunkach? Pieniądze to w gruncie rzeczy sprawdzony wpis w jakiejś bazie danych kont, sald i transakcji.

Zasadniczo kryptowaluty to wpisy w zdecentralizowanych konsensusowych baz danych. Nazywa się je KRYPTO walutami, ponieważ proces konsensusu jest zabezpieczony przez silną kryptografię. Kryptowaluty są zbudowane na kryptografii. Nie są one zabezpieczone przez ludzi ani przez zaufanie, ale przez matematykę, a więc są one ekstremalnie zabezpieczone.


€ 500 bonus i 20 darmowe spiny.

Kim są krypto górnicy i w jaki sposób wykopują krypto-walty

Rzućmy okiem na mechanizm rządzący bazami danych kryptowalut. Kryptowaluta taka jak Bitcoin składa się z sieci peers. Każdy peer ma zapis pełnej historii wszystkich transakcji, a więc salda każdego konta. Transakcja jest plikiem, który przekazuje informację: "Bob przekazuje X Bitcoin  dla Alice" i jest podpisany przez prywatny klucz Boba. To podstawowa kryptografia klucza publicznego, nic wyjątkowego. Po podpisaniu transakcja jest transmitowana w sieci, wysyłana od jednego peera do każdego innego peera. To jest podstawowa technologia p2p (w sieciach P2P każdy komputer jest zarówno klientem jak i serwerem).

Transakcja jest widoczna natychmiast dla całej sieci. Ale dopiero po określonym czasie zostaje ona potwierdzona. Potwierdzenie jest kluczową koncepcją w kryptowalutach. Można powiedzieć, że kryptowaluty dotyczą wyłącznie potwierdzenia. Dopóki transakcja nie zostanie potwierdzona, jest w toku i może zostać sfałszowana. Gdy transakcja zostanie potwierdzona, wtedy jest nieodwracalna. Nie można jej odwrócić, staje się częścią niezmiennego zapisu historycznych transakcji: tzw. Blockchain. Tylko tzw. górnicy, osoby wykopujące kryptowalutę, mogą potwierdzić taką transakcję. To właśnie należy do ich obowiązków w kwestii krypto-sieci. Górnicy (miners) przyglądają się danej transakcji, potwierdzają ją i rozpowszechniają w sieci. Gdy transakcja zostanie zatwierdzona przez minera, zostaje ona didana do blockchainu.

Za tą pracę minerzy zostają nagrodzeni tokenem kryptowaluty, na przykład Bitcoinem. Ponieważ działalność krypto-górnika jest niesłychanie istotna w systemie kryptowalutowym, przyjrzyjmy się im z bliska w dalszej części tego artykułu.


€ 50 bonus.

Generalnie każdy może zostać mierem. Ponieważ zdecentralizowana sieć nie ma uprawnień do delegowania tego zadania, kryptowaluta potrzebuje jakiegoś mechanizmu, który zapobiegnie nadużywaniu go przez jedną partię rządzącą. Krótko mówiąc, w "kopaniu" kryptowalut chodzi o proces jej wytworzenia. Wyobraź sobie, że ktoś tworzy tysiące peers i rozpowszechnia sfałszowane transakcje. System pękłby natychmiast.  Satoshi wyznaczył więc zasadę, że górnicy muszą zainwestować część swoich komputerów, aby zakwalifikować się do tego zadania. W rzeczywistości muszą znaleźć produkt funkcji kryptograficznej - który łączy nowy blok z jego poprzednikiem. Nazywa się to "proof of work". Jest to nizwykle skomplikowany proces, wymagający umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania. W Bitcoin opiera się na algorytmie SHA 256 Hash.

Nie jest istotne abyś zrozumiał szczegóły na temat algorytmu SHA 256. Ważne jest tylko, abyś wiedział, że może to być podstawa kryptograficznej zagadki, a górnicy rywalizują ze sobą o jej rozwiązanie. Po znalezieniu rozwiązania, górnik może zbudować blok i dodać go do blockchain. Na zachętę, ma prawo do dodania tak zwanej transakcji bazowej, która daje mu określoną liczbę bitcoinów. Jest to jedyny sposób na utworzenie bitcoinów. Bitcoiny mogą zostać utworzone tylko w momencie, gdy górnik rozwiąże kryptologiczna zagadkę. Poziom trudności tej zagadki wciąż rośnie, a w związku z tym rośnie również potrzeba na bardziej zaawansowane komputery o dużo większej mocy. Specjaliści w branży podkreślają, że odpowiednie zestawy do wydobycia kryptowalut kosztują od kilku do kilkunastu razy więcej niż wydajne sprzęty komputerowe do gier, a przy tym pobierają niesamowitą ilość prądu. Często "kopanie" kryptowalut jest nieopłacalne właśnie z tego powodu - pobór prądu przewyższa wartość "wykopanych" internetowych pieniędzy.

Twórcy kryptowalut zakładają pewną nieprzekraczalną liczbę dla każdej z walut (dla przykładu - w przypadku Bitcoin jest to 21 milionów sztuk).


Ta marka operatora przestała istnieć

Rewolucyjne właściwości kryptowaluty

Jeśli naprawdę się nad tym zastanowić, Bitcoin, jako zdecentralizowana sieć peers, które utrzymują konsensus na temat kont i sald, jest bardziej podobny do waluty niż liczby, które widzisz na swoim koncie bankowym. Czym są te liczby, jeśli nie wpisem w bazie danych?  Bazie danych, która może zostać zmieniona przez osoby, i według reguł, których nie znasz?

Jakie więc są najważniejsze właściwości kryptowaluty?

Nieodwracalna

Po zatwierdzeniu transakcji nie można jej wycofać. Przez nikogo. I nikogo - znaczy nikogo. Ani Ty, ani Twój bank, ani prezydent Stanów Zjednoczonych, ani Satoshi, ani miner, który wydobył daną krypto-monetę. Nikt. Nikt nie będzie Ci w stanie pomóc, jeśli wysłałeś środki finansowe do oszusta lub jeśli haker ukradł dane z Twojego komputera.

Pseudonimo

Żadne transakcje ani konta nie są powiązane z rzeczywistymi tożsamościami. Otrzymujesz Bitcoiny na tak zwanych adresach, które są losowo wybranymi łańcuchami składającymi się z około 30 znaków. Podczas gdy zwykle możliwe jest analizowanie przepływu transakcji, nie zawsze możliwe jest połączenie rzeczywistej tożsamości użytkowników z tymi adresami.

Szybka i globalna

Transakcje są realizowane niemal natychmiast w sieci i potwierdzane w ciągu kilku minut. Ponieważ zdarzają się one w globalnej sieci komputerów, są całkowicie obojętne na Twoją fizyczną lokalizację. Nie ma znaczenia, czy wysyłasz Bitcoin do swojego sąsiada, czy do kogoś, kto znajduje się po drugiej stronie świata.

Bezpieczne 

Fundusze kryptowaluty są zablokowane w systemie kryptografii, który jest nie do przebicia. Tylko właściciel klucza prywatnego danego portfela może wysyłać kryptowaluty. Silna kryptografia i magia dużych liczb uniemożliwia złamanie tego schematu. Adres Bitcoin jest bezpieczniejszy niż Fort Knox. 

Bez uprawnień

Aby zacząć korzystać z krypto-waluty nie musisz nikogo prosić o pozwolenie. To tylko oprogramowanie, które każdy może pobrać bezpłatnie. Po zainstalowaniu możesz odbierać i wysyłać Bitcoiny lub inne kryptowaluty. Nikt nie może Cię powstrzymać. 


€ 1 000 bonus i 50 darmowe spiny.

Rodzaje kryptowaluty

Liczba kryptowalut wciąż rośnie. Większość z nich, choć nie wszystkie, bazują na różnych odmianach technologii łańcucha bloków, czyli tak zwanego blockchain. Kod źródłowy jest zazwyczaj oparty o oprogramowanie, które może być pobrane przez każdego. Generalnie każdy może utworzyć własną krypto monetę. Jeśli chodzi o finanse, powstanie kryptowaluty może być związane z procedurą ICO (Initial Coin Offering), czyli pierwszej oferty monet, która ma na celu zgromadzenie początkowego kapitału niezbędnego dla dalszego rozwoju systemu. Następnym celem tworzenia kryptowalut oraz tokenów jest wykorzystanie ich w działaniach promocyjnych, które mają na celu zmotywować  do jej rozpowszechnienia. Motywacją mogą być np. nagrody w konkursach, programy lojalnościowe, systemy partnerskie i różne inne.


€ 50 bonus.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Bitcoin

Bitcoin, czyli Bitmoneta jest kryptowalutą, która została wprowadzona w 2009 roku. Jest to pierwsza i nadal najbardziej popularna kryptowaluta na świecie. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, które noszą nazwę satoshi. Od czasu wprowadzenia ta metoda płatności zdobywa coraz większą popularność. Rośnie również liczba kasyn która oferuje tę metodę płatności. Kurs Bitcoin (określanym jako BTC) obecnie wynosi 24168.4565 zł (6332.9551 dolara).

Ethereum

Ethereum jest platformą walutową, służąca do obsługi kryptowaluty Ether. Została stworzona przez programistę Witalija Butierina i również zyskała bardzo dużą popularność. Z Etheru jako waluty korzystają najczęściej programiści, by opłacić usługi świadczone w sieci Ethereum. Według najnowszych danych, w najbliższej przyszłości bitcoin, straci swoją ponad 50-procentową dominację nad całym rynkiem kryptowalut na rzecz platformy Ethereum.

Litecoin

Znany jako "młodszy brat bitcoina", litecoin przypomina swojego starszego brata, ponieważ jest kryptowalutą typu peer-to-peer, jednak posiada szybsze transakcje, a także znacznie wyższy limit - 84000 żetonów. Jednak jego proces wydobywczy wymaga więcej pamięci, a jego pułap rynkowy wynosi około 1/20 rozmiaru bitcoina.

Dogecoin

Jest to krypto-waluta w dużej mierze rozpoznawalna ze względu na wizerunek psa Shiba Inu pochodzącego z internetowego memu "Doge". Początkowo wprowadzona jako waluta parodii, ma teraz własną społeczność online. Na początku 2018 roku Dogecoin osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie 2 mld USD.

Ripple

Ripple został zaprojektowany jako scentralizowana sieć transakcyjna wykorzystywana przez banki do przelewów pieniężnych w taki sam sposób jak na przykład SWIFT. Korzysta z waluty XRP - pieniądze są konwertowane na token XRP, który ma zostać wysłany za pośrednictwem sieci Ripple, a następnie jest konwertowany na pieniądze, gdy zostaje wypłacony. Został zaprojektowany tak, aby był szybszy, bardziej niezawodny niż inne kryptowaluty.

Cardano  

Cardano to kolejna platforma używana do wysyłania i odbierania cyfrowych walut, w tym własnej kryptowaluty, ADA. Stworzony przez współzałożyciela Ethereum Charlesa Hopkinsona w 2015 roku, jest pierwszym peer-blockchainem. Sieć Cardano ma również na celu uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji do blockchain. Obecnie kapitalizacja rynkowa wynosi około 16 miliardów dolarów.


€ 200 bonus i 20 darmowe spiny.

€ 2 000 bonus i 200 darmowe spiny.

€ 3 000 bonus i 50 darmowe spiny bez warunku obrotu.

€ 1 500 bonus i 350 darmowe spiny.

400 zł bonus bez warunku obrotu.

 


https://www.polskiekasyno.com