Powiązanie między psychologią i pokerem

Psychologia i Poker 

Żaden szanujący się gracz w pokera nie marzyłby o graniu bez podstawowej znajomości strategii. Jednak wielu graczy nie myśli o tym, gdy siadają przy pokerowym stole i ryzykują ogromne kwoty bez znajomości ludzkiej strony gry. Zrozumienie tego, co dzieje się w umysłach naszych przeciwników, jest równie ważne dla wygranej, jak każda formuła matematyczna. Co więcej, umiejętność patrzenia do wewnątrz i rozpoznawania, w jaki sposób Twoje własne myśli i uczucia wpływają na sposób gry, zarówno na dobre, jak i na złe, ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz wygrać w tej grze na dłuższą metę. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat powiązania psychologii z pokerem, oraz dlaczego jest ona jednym z najważniejszych elementów gry. 


poker i psychologia

Znajomość psychologii gry pomaga na dwa sposoby. Po pierwsze, im lepiej możesz odczytać myśli i uczucia przeciwnika, tym lepiej możesz odczytać jego karty. Ale co ważniejsze, głębsza świadomość własnej osobowości pozwala Ci zachować spokój i dobrze sobie radzić nawet w najgorszych sytuacjach. Przeciwnicy przychodzą i odchodzą, więc zacznijmy od jednego gracza, od którego nigdy nie możesz uciec: Ciebie.


Znajomość siebie

Gracze w pokera są jednymi z najbardziej złudnych ludzi na świecie. Nie gramy zbyt wielu rozdań, po prostu lubimy oglądać flopy. Nie podnieśliśmy zakładu w niewłaściwym czasie; to wina przeciwnika, że nie spasował, kiedy miał to zrobić. Na każdy błąd, który popełniamy przy stole pokerowym, istnieje równa i przeciwna racjonalizacja, aby to wyjaśnić. A kiedy wszystko inne zawiedzie, wtedy winimy pecha.


2 000 zł bonus i 200 darmowe spiny.

Konkurencja i ego

Rywalizacja uwalnia u nas kruche ego, ale w pokerze jest coś, co sprawia, że przegrywanie jest jeszcze trudniejsze. Nikt nie lubi tracić pieniędzy, ale w grę wchodzi coś ważniejszego niż pieniądze: duma. Poker jest przesiąknięty agresywną męskością, a przyznanie się, że przeciwnik może być sprytniejszy, mądrzejszy lub po prostu lepszy od Ciebie wiąże się z okazaniem strasznej słabości. Pokerowy umysł dołoży wszelkich starań, aby uniknąć tak odrażającej myśli.

Nie zrozum nas źle, pewność siebie jest niezbędna. Bez niej nie ma szans na bycie zwycięskim graczem w pokera. Aby wytrzymać brutalne huśtawki, musisz mieć wiarę w siebie. Ale kiedy pewności siebie przekracza granicę i staje się ponadprzeciętną dumą? I tu w grę wchodzi samoświadomość. Przy stole pokerowym umiejętność bycia bezkompromisowo uczciwym wobec samego siebie jest warta swojej wagi złota. 

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Przegrana boli, a powiązanie tego ze świadomością, że strata była Twoją własną winą, jest jak posypanie otwartej rany solą. Zawsze łatwiej będzie winić ciężką przegraną na przeciwnika, lub pecha niż zastanawiać się nad możliwością, że przegrało się ponieważ źle się rozegrało daną rękę.  


odbierz swój pokerowy bonus powitalny w kasynie Betsson

Tilt i pokerowe okłamywanie samego siebie

Zanim opiszemy ten punkt, wyjaśnimy że, tilt w pokerze występuje wtedy, kiedy nie jest się w stanie podejmować racjonalnych decyzji przy stole, ponieważ emocje biorą górę nad rozsądkiem. 

Żadna dyskusja na temat łudzenia się w pokerze nie byłaby kompletna bez omówienia tiltu. Kiedy skądinąd inteligentny, wykształcony gracz pokerowy zaczyna grać poniżej swoich umiejętności z powodu emocji, wtedy tiltuje i prawie zawsze straci dużo pieniędzy. Gracze na tilcie wyrzucają swoje pieniądze - garstką lub stałą paradą małych strat - ponieważ podejmują decyzje na podstawie gniewu i frustracji, zamiast dobrze przemyśleć swój kolejny ruch. Tilt jest ostatecznym wyrazem okłamywania samego siebie w pokerze, ponieważ gracze prawie nigdy nie przyznają, że coś jest nie tak.

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, że jesteś na tilcie. To nie jest łatwe zadanie. Dużą częścią osiągnięcia tego celu jest nauczenie się rozpoznawania tego co stawia Cię w sytuacji tiltu. To te irytujące rzeczy, które denerwują Cię na tyle, aby spowodować tilt. Wyzwalaczem tiltu może być wszystko, od wstrętnego przeciwnika do określonego rodzaju straty - wszystko, co dostanie się pod Twoją skórę i wzbudzi Twoje emocje w negatywny sposób.


tilt i negatywne emocje podczas gry w pokera

Krok drugi w przezwyciężaniu tiltu to wyjście z gry. Nawet jeśli to tylko na chwilę, wstań i zrób coś innego, cokolwiek innego, pod warunkiem, że nie wiąże się to z wyrzucaniem pieniędzy w grze w pokera. Jeśli nie nauczysz się niczego więcej o sobie jako pokerzysta, ustalenie tego co Cię naraża na tilt - i jak odejść od stołu podczas tiltowania - pozwoli Ci zaoszczędzić fortunę w trakcie swojej kariery pokerowej.


Twój własny styl gry

Aby zagłębić się w psychikę pokera, musisz pomyśleć o swoim własnym stylu gry w pokera. Wszystko sprowadza się do tego, dlaczego grasz w pokera. Czy grasz z powodów towarzyskich? Grasz bo lubisz dreszczyk rywalizacji? Grasz aby coś udowodnić? Niezależnie od powodu lub kombinacji powodów, Twój styl gry odzwierciedli dlaczego grasz. 

Uczciwość wobec siebie to srebrna kula. Nic Ci nie pomoże nauczenia się poprawnej strategii pokera, jeśli nie wykorzystasz tej wiedzy, gdy liczy się ona najbardziej. Możesz czytać książki, studiować historię rozdań, kupować fantastyczne  oprogramowanie do obliczania procentów - ale nic i nikt nigdy nie sprawi, że staniesz się lepszym graczem w pokera, prócz Ciebie.


Znajomość swojego przeciwnika

Pomiędzy rekreacyjnym graczem, który nie myśli o stracie pieniędzy tak długo, o ile może się przy tym dobrze bawić, a twardym graczem, który trzyma się każdego żetonu jakby jego życie od tego zależało, istnieje oszałamiająca różnorodność pokerzystów. Jeśli chcesz zagrać w grę na wyższym poziomie, musisz być w stanie czytać ich wszystkich. Tylko czytając przeciwnika, możesz umieścić go w szeregu rąk i tylko przez umieszczenie go w szeregu rąk możesz mieć nadzieję, że przez większość czasu podejmie właściwą decyzję.


€ 50 bonus.

Cztery podstawowe style gry w pokera

Psychologia czytania przeciwnika to tak samo sztuka jak nauka. Jasne, mamy cztery główne kategorie:

  • Ciasno-pasywny (ang. tight-passive ) 
  • Luźno-pasywny (ang. loose-passive)
  • Ciasno-agresywny (ang. tight-aggressive) 
  • Luźno-agresywny (ang. loose-aggressive) 

Grupy te są również powszechnie znane jako skała, stacja wywoławcza, rekin i maniak (ang. rock, calling station, shark and maniac). Większość Twoich przeciwników może zostać zaszufladkowana do jednej z tych grup. To jest prymitywne, ale gdzieś trzeba zacząć. Ale czytanie przeciwnika to coś więcej niż tylko przyklejenie mu etykietki na czoło. 

Wszystko, co robimy - sposób, w jaki się poruszamy, mówimy, ubieramy, zdobimy, itp. - mówi coś o naszej osobowości. Agresywni gracze są zazwyczaj bardzo silni w każdym aspekcie swojego życia: ubierają się w jasne kolory, mówią głośno, używają ostrzejszego i bardziej dosadnego języka, wchodzą do gry za bardzo duże kwoty. Ci gracze chcą zastraszyć, oraz muszą być w centrum uwagi. A w grze w pokera nikt nie jest bardziej onieśmielający lub przyciągający uwagę niż maniak. Łatwi do wykrycia, trudni do grania, maniacy mają wyjątkowy talent do wywierania nacisku na przeciwników.


oferta powitalna na pokera w kasynie Betsafe

Natomiast pasywni gracze pokera unikają konfliktów. Towarzyscy z natury wolą nie kołysać łodzią ani nie szturchać nikogo w niewłaściwy sposób - co jest znaczną wadą w grze, w której celem jest zabranie pieniędzy przeciwnikowi. Ciasni gracze zwykle są bardzo celowi i konserwatywni we wszystkim, co robią, ubierają się umiarkowanie, starannie układają żetony, rzadko rozmawiają. Luźni gracze są bardziej niezależni i impulsywni, mogą być niecierpliwi, rozmowni i niechlujni z żetonami.

Uważaj jednak na stereotypy. Wielu graczy będzie pasowało do jednej z wyżej wymienionych kategorii. Jeśli chodzi o stereotypy według wieku, płci, rasy itp., jest to niebezpieczna pułapka. Chociaż prawdopodobnie prawdą jest, że przeciętny 21-letni mężczyzna będzie grał o wiele bardziej agresywnie niż typowa 50-letnia kobieta, zawsze są wyjątki i nigdy nie należy o tym zapominać.


Dostosuj swoją grę odpowiednio do sytuacji 

Kiedy już dokonasz psychologicznej analizy na swoim przeciwniku, wykorzystaj tę wiedzę, aby ją odpowiednio użyć oraz dostosować swoją grę. Przeciwko maniakowi wiedz, że w przyszłości będziesz musiał przygotować się na postawienie dużych sum, jeśli chcesz pozostać w tej grze. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, zrezygnuj z gry. Jeśli możesz, to weź głęboki oddech, podbijaj zakłady z dobrymi rękami, a przede wszystkim nie pozwól, by inny graczy wprowadził Cię na tilt. Jeśli Twój przeciwnik jest zbyt pasywny, bądź bardziej agresywny. Jeśli Twój przeciwnik jest zbyt luźny, obstawiaj więcej i blefuj znacznie mniej. Dla każdej wady istnieje optymalny sposób na wykorzystanie tej wady i Twoim zadaniem jest to zrobić.


Składanie wszystkiego razem

Kiedy dobrze zrozumiesz siebie i swojego przeciwnika, mogą się rozpocząć prawdziwe gry psychologiczne. Wymaga to wyższego poziomu myślenia. Gracze na poziomie 1 myślą tylko o swoich kartach, podczas gdy gracze na poziomie 2 przynajmniej zastanawiają się, jakie karty ma przeciwnik. Gra na poziomie 3 oznacza, że bierzesz pod uwagę również to, co myśli przeciwnik. Oczywiście jest to niemożliwe bez przeczytania Twojego przeciwnika, a co więcej, zrozumienia tego, jak Twój przeciwnik czyta Ciebie.


psychologia i poker

Twój wygląd przy stole

Musisz być świadomy swojego wyglądu przy pokerowym stole. Jeśli więc możesz postawić się w sytuacji przeciwnika, dowiedzieć się, jak on podejmuje decyzje - a nie, jak Ty podejmowałbyś decyzje, gdybyś Ty był na jego miejscu - jesteś gotowy, aby grać w pokera na wyższym poziomie. Aby przejść jeszcze wyżej, na poziomie 4 pojawia się pytanie: „Jakie karty mój przeciwnik myśli, że ja twierdzę że on ma?”. Zakładając, że Twój przeciwnik gra również na wysokim poziomie myślenia, gry umysłowe między wami mogą trwać prawie bez końca.


€ 1 000 bonus i 200 darmowe spiny.

Najlepsza gra psychologiczna w pokera to blef

Istnieje kilka czynników, które wpływają na udany blef, ale ostatecznie blef żyje i umiera w zależności od gracza, do którego jest skierowany. Jeśli ten gracz wyczuje, co próbujesz zrobić i jeśli ma silniejszą rękę, niż się spodziewałeś, oraz jego pewność siebie jest zawyżona przez kilka ostatnich zwycięstw, to koniec. Nie chodzi tylko o blefowanie słabych graczy; chodzi o blefowanie graczy, którzy w danej chwili czują się słabi.

Niektóre z tych czynników są czysto taktyczne. Przed wypchnięciem jakiegokolwiek blefu zawsze powinieneś rozważyć pozycje i wielkości puli. Ale częścią wiedzy, kiedy i kogo blefować, jest czysta psychologia. Za każdym razem, gdy masz wrażenie, że duch przeciwnika jest osłabiony - być może po prostu poniósł ciężką stratę - to często dobry moment na uderzenie. Z tego samego powodu, pamiętaj, że za każdym razem, gdy jesteś w zakłopotanym nastroju i grasz bardziej pasywnie, przeciwnicy będą celować blefy częściej w Twoim kierunku. 


poker i psychologia blefowanie

Podsumowanie

Psychologia nie zastąpi zimnej, twardej matematyki pokera. Ale psychologia może dodać niesamowitą głębię do Twojej gry i portfela, gdy jest używana w połączeniu z solidną strategią pokera. Razem tworzą one dobrą kombinację, która jest praktycznie nie do pokonania. Otwierając oczy na ludzką stronę gry, nawet jeśli nadal obliczasz szanse, nie ma powodu, aby nie mieć najlepszego z obu światów. Teraz jak już dowiedziałeś się więcej na temat psychologii i pokera, to jesteś gotowy do gry. Poniżej znajdziesz listę renomowanych kasyn online, które oferują pokera, oraz niesamowity bonus powitalny, który zapewni Ci dobry start w Twojej pokerowej przygodzie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pokerze, zapraszamy do przeczytania naszych artykułów o Zasadach Pokera Texas Hold'em lub Jak Wygrać Więcej Grając w Pokera Texas Hold'em. Życzymy miłej zabawy oraz wysokich wygranych!


2 000 zł bonus i 120 darmowe spiny.

1 000 zł bonus.

€ 1 000 bonus.

https://www.polskiekasyno.com