technologa VR (Wirtualna Rzeczywistość)

Od kasyna po architekturę: technologa VR (Wirtualna Rzeczywistość)

Nie ma już miejsca na wątpliwości: wygląda na to, że wirtualna rzeczywistość jest tu po to, aby zostać na dłużej. Chociaż technologia ta zyskała popularność głównie wśród graczy, kilka branż już odkryło szereg innych korzystnych zastosowań VR. Zastosowania te wykraczają daleko poza świat gier i wchodzą w dziedziny opieki zdrowotnej, przestrzeni kosmicznej i edukacji, by wymienić tylko te najbardziej popularne. Brzmi interesująco, prawda? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób VR kształtuje naszą rzeczywistość, zmienia naszą przyszłość, oraz jakie korzyści oferuje nam ten rodzaj technologii dzisiaj. 


3 050 zł bonus i 500 darmowe spiny.

Co to jest technologia VR?

Przede wszystkim dla tych, którzy nie zostali jeszcze zwabieni w ekscytujący świat VR, technologia VR lub wirtualna rzeczywistość to taka, która stara się symulować realistyczne trójwymiarowe środowisko, które może być doświadczane przez ludzi. Wystarczy wspomnieć o jednym przykładzie: technologia VR może zanurzyć Cię w środowisku lasu deszczowego, i niezależnie od kierunku, w którym poruszasz się w tym wirtualnym lesie deszczowym, zobaczysz różne rzeczy i funkcje, podobne do bycia w prawdziwym lesie deszczowym! Jeśli pada deszcz, zobaczysz deszcz lejący się przed Tobą, za Tobą oraz w każdym kierunku w którym zdecydujesz pójść. W tej chwili VR ogranicza się do wrażeń wizualnych i słuchowych, chociaż istnieją również projekty, w których wykorzystuje się inne zmysły, takie jak węch.


Technologia wirtualnej rzeczywistości

Interesujące w wirtualnej rzeczywistości jest to, że jest używana od kilku dekad. Dokładnie od 1968 roku, kiedy Philco Corporation opracowało wyświetlacz montowany na głowie, który można podłączyć do komputera. Jednak dopiero w ostatnich latach technologia rozwinęła się na tyle, aby można ją było używać do różnych zastosowań. Szeroko dostępne wyświetlacze montowane na głowie (HMD), takie jak Oculus Rift, Samsung Gear VR, HTC Vive, Microsoft HoloLens i Google Cardboard, sprawiły, że VR jest bardziej przystępny cenowo, a tym samym bardziej popularny w różnych dziedzinach.

To wszystko brzmi jak świetna zabawa, prawda? I to być może oryginalny cel rozwoju technologii VR; aby stworzyć bardziej wciągające gry i zrewolucjonizować branżę gier. W rzeczywistości gry VR są teraz szeroko rozpowszechnione; Sony wyprodukowało już ponad 150 gier na PlayStation VR, a firmy hazardowe postanowiły rozpocząć tworzenie gier VR na prawdziwe pieniądze. W rzeczywistości programista NetEntertainment przejął inicjatywę w tym obszarze, wprowadzając pierwszy automat VR na prawdziwe pieniądze w 2017 roku, w postaci bardzo rozrywkowej gry o nazwie Gonzo's Quest VR.


Wirtualna Rzeczywistość w Opiece Zdrowotnej

Technologia wirtualnej rzeczywistości jest już wykorzystywana w niektórych instytucjach do tworzenia scenariuszy szkoleń dla personelu medycznego lub studentów. Studenci mogą korzystać ze swoich zestawów VR, aby doświadczyć zabiegu chirurgicznego z punktu widzenia chirurga. Chirurg onkologiczny, Shafi Ahmed, był pierwszą osobą, która zastosowała VR na sali operacyjnej w 2016 roku, używając kamery VR w szpitalu Royal London, dzięki czemu wszyscy mogli postępować zgodnie z tą procedurą za pomocą dwóch kamer 360 stopni.

Ale rzeczywistość wirtualna w opiece zdrowotnej ma zastosowanie wykraczające poza edukację, a nawet diagnostykę. Technologia VR może faktycznie pomóc pacjentom szybciej wrócić do zdrowia lub odczuwać mniejszy ból! Rzućmy okiem na dwa fascynujące przykłady.


Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w szpitalach i opiece zdrowotnej

€ 2 000 bonus i 100 darmowe spiny bez depozytu.

Redukcja bólu w Rzeczywistości Wirtualnej

Aby zrozumieć, w jaki sposób VR może pomóc w opiece zdrowotnej, należy najpierw pojąć istotne połączenie między umysłem a ciałem. To w co wierzymy, postrzegamy i myślimy, ma duży wpływ na zdolność naszego ciała do gojenia się lub na sposób, w jaki przetwarzamy i odczuwamy ból.

Weźmy najpierw jeden prosty (aczkolwiek ekstremalny) scenariusz. Wyobraź sobie, że ściga Cię krokodyl, a gdy uciekasz od niego tak szybko, jak to możliwe (boso!), wchodzisz na ostrą szpilkę. Założymy się, że nie zatrzymasz się, aby sprawdzić obrażenia, jakie szpilka wyrządziła stopie, dopóki nie znajdziesz się w bezpiecznym miejscu. A nawet wtedy, Twoja ulga będzie tak wielka, że ​​prawie zapomnisz o bólu jaki wyrządziła szpilka. Jeśli natomiast chodzisz boso po sypialni i nadepniesz na szpilkę, ból będzie nie do zniesienia! Powodem, dla którego ta sama kontuzja nie wpłynęła na Ciebie tak bardzo w pierwszym scenariuszu, ale spowodowała agonię w drugim, jest to, że w pierwszym przypadku byłeś strasznie rozproszony; wszystko, o czym myślałeś, to ucieczka od tego krokodyla. Twój umysł wcale nie był skoncentrowany na bólu.

W tym miejscu do gry wchodzi VR. Co by było, gdyby pacjenci mogli grać podczas drobnych zabiegów, aby odwrócić ich uwagę od dyskomfortu i bólu? Dzieje się tak już w niektórych szpitalach i okazuje się, że jest to niezwykle skuteczne. W przypadkach, gdy pacjenci nie mogą przyjmować znieczulenia z powodu pewnych uczuleń, operacje przeprowadzane są podczas gdy pacjenci grają w grę VR, aby odwrócić ich uwagę od bólu i dyskomfortu!


Przedstawiamy SnowWorld

SnowWorld to gra VR opracowana w Uniwersytecie Waszyngtońskiego Laboratorium Technologii Interfejsu Ludzkiego we współpracy z Harborview Burn Center i innymi ośrodkami oparzeń, i była pierwszą grą VR zaprojektowaną specjalnie w celu zmniejszenia bólu u pacjentów po oparzeniu. Leczenie ran zwykle wiąże się z rozdzierającym bólem, ale jak już wyjaśniliśmy, postrzeganie bólu ma istotny składnik psychologiczny - możesz odczuwać mniej lub więcej bólu w zależności od tego, co myślisz lub co robisz.

SnowWorld oferuje śnieżne środowisko, w którym gracze muszą zdobywać punkty, uderzając bałwanki, pingwiny i latające ryby śnieżkami. Pacjenci muszą skierować głowę w kierunku, w którym chcieliby wystrzelić śnieżkę, a następnie nacisnąć przycisk, aby ją rzucić. Choć brzmi to prosto, pomysł SnowWorld polegał na stworzeniu śnieżnej i lodowej sceny, która przywołałaby przeciwieństwo ognia, czyli koncepcję związaną z palącym bólem. I oczywiście element gry służy odciągnięciu pacjentów od bólu.


SnowWorld technologia wirtualnej rzeczywistości

Badania wykazały znaczne różnice w poziomach bólu między pacjentami leczonymi bez technologii VR i tymi, którzy byli rozproszeni za pomocą VR. Co więcej, ta różnica w poziomie bólu nie wynika tylko z rozproszenia. VR może faktycznie zmienić sposób, w jaki mózg przetwarza ból; w rzeczywistości skany mózgu wykazały, że pacjenci grający w grę VR naprawdę zmniejszyli aktywność związaną z bólem - tak więc w tej grze VR nastąpiła fizyczna zmiana!


Wirtualna Rzeczywistość może przyspieszyć powrót do zdrowia

Zastosowania VR w opiece zdrowotnej mogą wykraczać poza zwykłe zmniejszanie bólu poprzez rozproszenie uwagi. W rzeczywistości VR został również wykorzystany do przyspieszenia powrotu do zdrowia w przypadku uszkodzenia mózgu; Szwajcarska aplikacja o nazwie Mindmaze, która wykorzystuje technologię VR, pozwala pacjentom ćwiczyć poruszanie kończynami lub palcami, zachęcając ich do wizualizacji tych ruchów; chociaż może nawet nie wykonują żadnego ruchu, ta aplikacja zwiększa ich uwagę i motywację i pomaga im szybciej wrócić do zdrowia! W przypadkach, w których umiejętności motoryczne można odzyskać, wizualizacja jest bardzo pomocna.

Jedno z badań przeprowadzonych specjalnie na osobach z porażeniem, odkryło ogromne korzyści wynikające z zastosowania technologii VR. Pacjentom z paraplegią (porażeniem) noszącymi Oculus Rift powiedziano, aby przeszli przez stadion, wyobrażając sobie, że są piłkarzami. Do pomiaru aktywności fal mózgowych zastosowano czapkę EEG, a wibracyjne dotykowe urządzenie zwrotne zastosowano w celu zapewnienia pacjentom bardzo realistycznych wrażeń. Wynik: niektórym z nich udało się odzyskać pewne funkcje mózgu, których używamy do poruszania nogami! Z ośmiu pacjentów biorących udział w badaniu wszyscy odzyskali kontrolę, a czterech zostało ulepszonych z pełnych paraplegików do częściowych paraplegików. Technologia VR pomogła im ponownie wytrenować umysł i faktycznie odzyskać niektóre funkcje neurologiczne!


€ 1 000 bonus i 200 darmowe spiny.

Wszystko to pokazuje, że potencjał wirtualnej rzeczywistości jest naprawdę duży w obszarze zdrowia i nie można go lekceważyć. Nie zdziwiłby nas fakt, że technologia VR stanie się powszechna u dentystów lub u fizjoterapeutów w niedalekiej przyszłości i mamy nadzieję, że tak się stanie; Ja, na przykład, nie miałabym nic przeciwko ucieczce do wirtualnego ośrodka narciarskiego, podczas gdy dentysta pracuje na moich zębach!


Wirtualna Rzeczywistość w Edukacji

Potencjał VR w dziedzinie edukacji jest również oszałamiający. Symulacje mogą pomóc uczniom przejść długą drogę, poprzez podróże w wirtualnej rzeczywistości do miejsc docelowych których inaczej by nie doświadczyli, po symulacje które uczą ich, jak powinni się zachowywać. Toyota używa zestawów słuchawkowych Oculus w swojej kampanii TeenDrive365, aby edukować zarówno nastolatków, jak i rodziców o rozproszonej jeździe. Opracowano również aplikacje VR do szkolenia personelu na wypadek pożaru, gdzie pracownicy będą ćwiczyć wszystkie kroki niezbędne do ewakuacji budynku lub ugaszenia pożaru. Muzea mogą również korzystać z technologii VR, aby zanurzyć odwiedzających w określonym miejscu w przeszłości, umożliwiając w końcu podróż w czasie!

VR również okazało się niezwykle skuteczne w nauczaniu tych, którzy boją się lub czują się niekomfortowo w związku z niektórymi scenariuszami. Aplikacja o nazwie Public Speaking VR umożliwia praktykowanie wystąpień publicznych poprzez zanurzenie ich w fotorealistycznych środowiskach, które umożliwiają przygotowanie się do prezentacji lub rozmowy kwalifikacyjnej. Badania wykazały również, że dedykowane aplikacje VR mają pozytywny potencjał w zakresie rozwijania umiejętności poznania społecznego u dzieci z autyzmem, ponieważ środowiska VR można zaprojektować tak, aby pasowały do ​​konkretnych potrzeb, umożliwiając dzieciom skuteczniejsze uczenie się interakcji społecznych i sygnałów niewerbalnych. Zasadniczo rzeczywistość wirtualna zapewnia bardziej uspokajający sposób ćwiczenia różnych umiejętności, a nawet pokonywania określonych fobii, ponieważ VR naraża ludzi na sytuacje z życia, ale w bardziej kontrolowanym środowisku, które jest postrzegane jako bezpieczniejsze.


Wirtualna Rzeczywistość w Architekturze i Budownictwie 

Jak łatwo sobie wyobrazić, technologia VR może być bardzo pomocnym narzędziem dla architektów i projektantów do wizualizacji idealnych przestrzeni i oczekujemy, że całkowicie zastąpi ręcznie rysowane szkice w przyszłości. Symulacja prawdziwego budynku ułatwia profesjonalistom projektowanie lepszych budynków poprzez użycie elementów VR, takich jak podłoga i oświetlenie. Co więcej, będą mogli także przetestować swoje pomysły przed budową, określając na przykład, jak długo zajmie komuś wyjście z budynku na przykład w przypadku pożaru! Klienci będą oczywiście mogli łatwiej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał ich przyszły dom, a dzięki odpowiedniej technologii VR będą mogli „wejść” do swojego przyszłego domu.


Wirtualna Rzeczywistość w Architekturze i Budownictwie

To samo dotyczy produkcji motoryzacyjnej. Producenci, tacy jak General Motors i Ford, używają technologii VR do testowania planów projektowych, funkcji bezpieczeństwa i tolerancji w środowiskach wirtualnych. Co więcej, od strony konsumenta, rzeczy również zaczynają się zmieniać. W niektórych salonach klienci mogą teraz założyć słuchawki VR, które dostosują model samochodu lub wyświetlą pewne funkcje, dzięki czemu będzie wyglądał dokładnie tak, jak samochód, który zamierzają zamówić. Mogą nawet usiąść za kierownicą i odbyć wirtualną przejażdżkę! Oznacza to, że klienci nie są już ograniczeni do niewielkiej liczby samochodów wystawianych w salonie.


Możliwości są praktycznie nieograniczone dzięki VR!

Wydaje się, że zastosowania VR wykraczają poza to, do czego były pierwotnie przeznaczone, i że ta technologia będzie nadal kształtować naszą przyszłość na wiele sposobów - z których niektóre są obecnie nie do pomyślenia. Od uzdrawiania i zmniejszania bólu po podróże w czasie i symulacje kosmiczne, technologia VR może być naprawdę ekscytująca. Nie możemy się doczekać jakie inne zastosowania przyniesie nam wirtualna rzeczywistość w przyszłości!


1 000 zł bonus.

https://www.polskiekasyno.com