The Malta Gaming Authority (MGA), maltańska instytucja odpowiedzialna za nadzorowanie aktywności związanej z grami hazardowymi, ogłosiła niedawno plany gruntownego odświeżenia zasad, na jakich licencjobiorcy MGA winni dbać o bezpieczeństwo graczy.
Proponowane poprawki mają na celu wzmocnienie sposobów ochrony gracza, jego pieniędzy oraz zdrowia psychicznego.
Szczegóły planu ustalane są w drodze zamkniętych konsultacji z ekspertami oraz koncesjonariuszami, a termin zakończenia tych konsultacji został właśnie przesunięty na 24 października.
Wskaźniki krzywdy
Być może najważniejszą z proponowanych zmian jest uzupełnienie maltańskiej dyrektywy na temat ochrony graczy o pięć jasno określonych wskaźników krzywdy.
Chodzi tu oczywiście o krzywdę, jaką firmy oferujące gry hazardowe potrafią wyrządzać swoim klientom.
W myśl tej reformy licencjobiorcy MGA byliby zobligowani do wprowadzenia mechanizmów dających realne rozwiązania w sytuacjach, o których mowa w owych pięciu wskaźnikach.
Zmiany te w praktyce oznaczałyby dla kasyn konieczność przeznaczenia dodatkowych funduszy na szereg nowych środków zapobiegawczych. Nie obyłoby się również bez kosztownych szkoleń kadr.
Efektem końcowym bieżących prac ma być publikacja szczegółowych wytycznych, do których przestrzegania zobowiązane będą oczywiście wszystkie firmy na licencji pozyskanej od MGA.
Walka o sprawiedliwą grę
The Malta Gaming Authority to samodzielna instytucja rządowa, powołana przez maltańskie ministerstwo finansów w 2001 roku. Tym samym MGA stało się jednym z pierwszych organów nadzorujących przemysł hazardu internetowego.
Sektor ten rozwinął się bardzo prężnie na Malcie, a obecnie generuje on ponad 12% maltańskiego PKB – czyli niewiele mniej, niż turystyka tego kraju.
W ramach swojej misji MGA reguluje branżę gier i loterii, zapewniając sprawiedliwą grę na zasadach przejrzystych dla graczy.
W wielu sytuacjach misja ta sprowadza się do grożenia palcem hazardowym podmiotom. W samym 2021 roku MGA odebrało licencje 7 firmom oraz nałożyło 31 kar pieniężnych.
Samo MGA niezbyt skromnie utrzymuje, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy tej instytucji w czerwcu bieżącego roku Malta została usunięta z szarej listy FATF (The Financial Action Task Force), organizacji powstałej z inicjatywy grupy G7 w ramach walki z korupcją i praniem brudnych pieniędzy.