Raport MGA: dobre perspektywy branży hazardowej na Malcie

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 16/01/2023
Raport MGA: dobre perspektywy branży hazardowej na Malcie

Jak wynika z raportu opublikowanego przez the Malta Gaming Authority (MGA), przyszłość iGamingu na Malcie maluje się w jasnych barwach.

Zdaniem MGA perspektywy maltańskiego przemysłu hazardowego są pozytywne pomimo szeregu czynników destabilizujących, takich jak spowolnienie gospodarcze w skali światowej, wojna rosyjsko-ukraińska oraz przejściowe umieszczenie Malty na szarej liście FATF.

The Malta Gaming Authority to rządowa organizacja, której rolą jest nadzór nad hazardem na Malcie.

Raport, o którym tutaj mowa, to sprawozdanie tymczasowe MGA za 2022 rok. Oparte jest ono o dane z okresu styczeń – czerwiec 2022 r. w zestawieniu z danymi z lat poprzedzających.

Wytrzymały sektor

Jak podaje MGA, w trakcie półrocza ujętego w raporcie maltański iGaming wniósł do krajowej gospodarki 573 milionów euro wartości dodanej brutto.

Kwota ta stanowiła 8 procent całości gospodarki Malty

W porównaniu z analogicznym okresem z 2021 roku, wartość dodana brutto sektora wzrosła o 12,4 procent.

Co ciekawe, za 71,5 procent całej tej wartości odpowiadały kasyna internetowe, natomiast same gry slotowe odpowiadały za jej większość, bo aż za 57 procent.

O 600 osób wzrosła również liczba zatrudnionych w tej branży na Malcie. W czerwcu 2022 roku kadra hazardowa Malty wynosiła już prawie 11 tysięcy osób.

“Źródeł wytrzymałości maltańskiego przemysłu hazardowego należy upatrywać w elastyczności tego sektora i jego umiejętności szybkiego dostosowania się do zmian w tych trudnych czasach,” pisze MGA w wydanym raporcie.

Nieco nieskromnie MGA podkreśla w raporcie także i własny wkład w stabilizację rynku maltańskiego jako jurysdykcji godnej zaufania.

“Ogólnie rzecz biorąc, przyszłość sektora gamingowego na Malcie jest w dalszym ciągu pozytywna,” czytamy w podsumowaniu.

Rosnący odsetek młodych graczy

W analizowanym okresie liczba graczy korzystających z usług operatorów na licencjach maltańskich osiągnęła wcześniej nieznany poziom.

Z roku na rok ta liczba wzrosła o 8,7 procent, do ponad 19 milionów graczy aktywnych w czerwcu 2022 roku.

W dużej mierze wiązało się to ze znacznym zwiększeniem udziału graczy młodych w całkowitej puli graczy. Niemalże 25 procent wszystkich klientów maltańskich koncesjonariuszy w pierwszym półroczu 2022 roku stanowili gracze w grupie wiekowej od 18 do 24 lat.

Inne wieści z branży